Sende bir 3b yazıcı yap

3D YAZICI YAPIMI

Güncelleme 09.09.2018: yeni tasarlamış olduğum Vision 3Desk adlı cihazım thingiverse.com üzerinde açık kaynak halinde tüm tasarım  yazılım ve dilimleyici ayarları ile birlikte paylaşılmıştır.isteyen olursa o cihazıda yapabilir.

en başta katkılarından dolayı veli ahmet akteke hocama teşekkür ederim

eğer cihaz yapımı hakkında bir fikriniz yok ise satıştaki cihazlarımız için ve baskı – prototipleme yaptırabilmek için

www.vision3dprinter.com

www.instagram.com/vision3dprinter

adreslerini inceleyebilirsiniz

3d yazıcılar günümüz teknolojisinde çok yer almaya başladı ve bende kendime bir yazıcı yapmayı planladım .
ortalama maliyeti bulunduğunuz şehire göre 650-750 tl arasında değişebiliyor ve yapım için biraz elektronik birazda mekanik el beceriniz varsa yapabilirsiniz yapamadığınız yerlerde sosyal ağlarda yardım edecek olan bir sürü kişi mevcut ellerinden geldiği kadar yardım edip sorunuz saçma bile olsa size yarıdmcı olan kişiler mevcut benimde baya zorlandığım yerler oldu ve hepsi Allaha şükür yardımcı oldur . elektronik kısmın yapım aşamasına ait fotoğraf atacağım mekanik montajı yapılırken internetden izlediğim bir video linki var onuda atacağım inşallah.

ilk olarak malzemele olarak ne kullanacağımızı anlatacağım

ELEKTRONİK PARÇALAR

Bu tür parçaları ben alırken toplu bir şekilde aliexpres den getirdim herhangi bir kargo ücreti ödemedim ve yaklaşık 18 gün gibi bir zamanda geldi.geliş zamanı değişiyor kimisine 2 ayda kimisine 10 günde gelen bile var

kullandığım malzemeler

http://www.aliexpress.com/store/product/Reprap-Ramps-1-4-Kit-With-Mega-2560-r3-Heatbed-mk2b-2004-LCD-Controller-A4988-Driver/110055_1885698247.html

kit içeriğinde

1*arduino mega 2560

 

1*ramps 1.4

1*lcd 2004

1*ısıtıcı tabla (heatbed)

5*A4988 step motor sürücü ve aliminyum soğutucu

6*endstop ve kabloları

1*usb kablo

Arduino Mega 2560

1 adet ana kontrol ünitesi için gereken bir parça bütün sistemin kontrolü algoritmanın gerçekleştiği veya gcode un işlendiği kısım diyebiliriz

Ramps 1.4

motor sürücülerinin , heatbed in , ıstıcı kartuşun , fanların, endstopların   , termistörlerden gelen bilgilerin kontrolünün yapıldığı bir kart

LCD

lcd olarak ben grafik lcd yerine bu tarz lcd kullandım  ilk olarak kendi deliğine şasedeki boş bir yere sabitledim ve yazıcıyı tamamladıkdan sonra ona uygun bir kap basıp vidaladım
üzerindeki potansiyometre sayesinde menüde gezebilme ve stop düğmesiyle baskı işleminde durdurma görevini görüyor  ve üzerinde bir adet buzzer ile potu her çevirdiğinizde  isteğinize göre ses çıkartabiliyor

A4988

bu step motor sürücüsünde 4 adet lazım oluyor bize x,y,z ve extruder için kullanıyoruz bazı makinelerde 2 extruder olduğu için bu sürücüden 5 tane gerekiyor fakat bizim extruder 1 adet olduğu için bana 4 tane yetdi aldığınız kit içerisinde 5 adet gelir bu sürücüden yedek olarak bulundurabilirsiniz
dikkat edin bir hocam bana bu gelen sürücülerden bir tanesinde lehim hatası oluyor demişdi bende öyle bir sorun çıkmadı ama aldığınızda bi kontrol etmenizde fayda var
motor sürüclerinin altında bulunan 3 adet header var bunlara kit içerisinde gelen jumper ları takmanız gerekmekdedir

benim karşılaştığım bir sorunda bu sürücülerin çok çabuk ısınmasıydı sorunu üzerindeki potu oynayarak çözdüm aman dikkat edin aşırı oynamayın yakabilirsiniz yoksa sürücüyü
zaten potu oynarken motorların sesinde değişim olduğunu anlıyorsunuz bendeki ayar decrease vref yazan kısma doğru 45 derece çevirdim ilk geldiğinde  tam ortada olur ok işareti  sola doğru 45 derece çevirerek ayarı buldum ben
ayrıca bu sürücülerin üzerine bir adet 8*8 cm eninde fan takmanız gerekir ısınmaması için ben ilk denememde üstede fan takmışdım ama gereksiz , bir tane fan yeterlidir

videoda görüldüğü gibi trimpotun ayarını yapmadığım için fazla ısınınca eksen kayması oluyor

https://www.youtube.com/watch?v=my_6i2NBklo

bağlantısı sürücünün ön tarafında pinlerin isimleri yazmakdadır rapsde de gireği pinlerin isimleri yazmakdadır onlar aynı yere gelecek şekilde takılmalıdır herhangi bir ters takma durumunda sürücü yanabilir ramp bile zarar görme ihtimali mevcutdur

Heatbed (Isıtıcı Tabla)

kit içerisinde gelen bir parçadır. normalde pla flamentle baskı alırken bu tablaya gerek yoktur sadece mavi kapton bant iş görür  ama abs flament ile baskı alacaksanız bu tablayı kullanmak zorundasınız aksi takdirde parçada kalkma olabiliyor

bağlantı şekli yukarıda gösterilmişdir

Endstop

kit içerisinde buluna bir parçadır bizim için 3 adet gereklidir ama kit içinde 6 adet gelmekdedir
x , y ve z eksenlerinde kalibrasyon için kullanılmaktadır.

eğer end stopu ters takarsanız sürücüye zarar verirsiniz onu takarken çok dikkatli olan çoğu kişi yakdı

bağlantı şekli yukarıda gösterilmişdir

Isıtıcı kartuş

nozzle denilen kısımda kullanılan bir parçadır flamentin erimesi için kullanılır bu üründen bir adet kullanacağız ama satılırken 2 adet olarak satılmakdadır
http://tr.aliexpress.com/store/product/Best-rate-2pcs-lot-Cartridge-Heater-Reprap-12V-40W-Ceramic-for-3D-Printer-Prusa-Mendel/110055_1885112967.html

bağlantı şekli yukarıda gösterilmişdir

Termistör

 

termistörün amacı tablamızın ve nozzle nin kaç derecede olduğunu ölçmek için kullandığımız bir parçadır kit içeriğinde 5 adet bulunuyor ama size sadece 2 tane gerekli diğerleri yedek olarak durabilir termistörü almak için burayabakabilirsiniz

http://tr.aliexpress.com/store/product/5Pcs-lot-100K-ohm-NTC-3950-Thermistors-with-cable-for-3D-Printer-Reprap-Mend-Free-Shipping/110055_1803062664.html

 

Kablolar

kabloları ben hazır almadım 4lü kablolar ile step motor lardaki  kabloları uzatarak monteledim

motordaki renkler

kırmızı,mavi sarı , beyaz

ama sürücüye takılırken sıralama

mavi, kırmızı, sarı ,beyaz

olarak değiştirilmelidir

Güç Kaynağı

12 volt 29 amper bir güç kaynağı kullandım ben pek memnun değilim ısınmada sıkıntı çıkartıyor sanırım ucuz olduğu için 😀
şehrinizde elektrik ve elektronikçilerde bulabileceğiniz bir güç kaynağı ortalama 50 tl gibi bir fiyatı var

Nema 17 Stepper Motor

motorları ben ikinci el olarak aldım motorları aldığım kişi facebook üzerinde fatih boluk adlı kişiden aldım motorlardan memnunum
ilaveten motorlar ısınınca zorlanıyordu bende motorlara birer fan takdım 5*5 lik sadece x ve extruder motoruna takdım diğerlerinde bi sorun oluşturmadı

Hotend

hotendi facebook üzerinde özgür aslan beyden aldım fiyatı 105 tl idi sigma hotend modeli
gayet kullanışlı güzel ayar yapılmış bir hoten üzerinde termistör , soğutucu fan ve ısıtıcı kartuşun montelenebileceği alan mevcut kabton bantla uğraşmaya gerektirmiyor

size bir tavsiye benim yapdığım gibi hotendi asla sökmeyin bu kısımlardan hotendi asla sökmeyi sıkıntı çıkabilir ben montaj sırasında kolaylık olsun diye sökdüm sökülmemesi gereken önemli bir yermiş allahdan sorunsuz geri monteledim

Plastik Parçalar

plastik parçarı kendi yazıcısı olan bir hocamdan bastırtdım parçalar gayet güzel, sağlam ve ucuz bir ürün kendisinden almanızı tavsiye ederim
https://www.facebook.com/Konyahmet3DYazici

 

Şase
şase olarak 6 mm kalınlıkda lazer de saç kestirdim, bulunduğunuz şehirde sanayilerde kesim yapan firmalar mevcutdur ben konyada büsan sanayide isba lazerde kesitrdim

şase

Kapton Bant

eğer aldığınız hotende termistör tutucu ve ısıtıcı kartuş tutucu yeri yoksa bunları tutturmak için kullanabilirsiniz ve tabla altındaki termsitörüde sabitlemek için bu bantdan kullanmanız gerekmekdedir

diğer bir kullanım yeride baskı alırken camın yüzeyine bunu yapıştırırsanız baskının kalmasını önler

http://tr.aliexpress.com/store/product/20mm-x-33m-for-3D-Printer-Heat-Tape-Rapid-Prototyping-Printer-Maker-for-Reprap-Tape-Free/110055_1645785308.html

Cam

cam olarak ısıtıcı tablanın üzerine 20*20 cm ölçüsünde 2 yada 4 mm cam kestirmeniz uygun olur camları kağıt kıskacı gibi parçalarla tuturabilirsiniz

Rulmanlar

rulman olarak 3 çeşit rulman kullanılıyor yazıcıda
1) lm8uu liner rulman millerin üzerinde eksenleri yataklamak için kullanılıyor bu rulmandan 10 bazı yazıcılarda extruder de 11 adet rulmanda oluyor

http://tr.aliexpress.com/store/product/Free-Shipping-10pcs-lot-LM8UU-8mm-8x15x24mm-Linear-Ball-Bearing-Bush-Bushing-8mmx15mmx24mm/110055_1813016768.html

2)624zz küçük boyutu olan rulmanlardır yazıcımızda 2 adet kullanılmakdadır x ve y eksenlerindeki kayışları tutuyor

http://tr.aliexpress.com/store/product/free-shipping-10PCS-LOT-624-624Z-624ZZ-ball-bearing-4-13-5-mm-chrome-steel-bearing/110055_1831924618.html

3)608zz büyük boyulu olan rulmanlardır bundan size 3 tane lazım olmakdadır. extruder de kullanılıyor

http://tr.aliexpress.com/store/product/Best-and-Cheap-Price-10-pcs-608ZZ-ABEC-7-Deep-groove-ball-bearing-high-carbon-bearing/110055_1831932273.html

Kaplin

kaplinleri  yazıcıdan 2 yerde kullanıyoruz z eksendeki 2 motoru m5 gijonlara sabitlemek için bunlarıda gene fatih boluk dan almışdım

Kayış – Kasnak

kayış ve kasnaklar  x ve y eksenlerinde kullanılmaktadır. bunlarıda fatih bolukdan satın aldım. 1 metre kayış benim işimi fazlasıyla gördü

İndiksyonlu krom kaplı mil

ben bunlardan değilde civa çeliği kullandım kayganlığı gene aynı ve parlak bir mil  sizin keseceğiniz ölçüler

x ekseni  =2x34cm

y ekseni = 2x39cm

z ekseni = 2x32cm

Gijonlar

gijonları pahalı bir malzeme değil metresi 1.5 tl gibi bir fiyatı var ben fazla aldım evde duruyor taşlama yardımıyla kesitm daha başka demir testeresi ilede kesilebilir

boyutları

M10 37 CM (2 ADET)ŞASE DESTEĞİ
M8 25 CM (4 ADET)ŞASE DESTEĞİ
M8 2 CM (1 ADET) EXTRUDER RULMAN DESTEĞİ
M5 29.5 CM (2 ADET) Z EKSEN İÇİN

Somunlar ve Pullar

vida sayısı tam net olmasa bir şeyler çıkartmışdım ben bunların artısı eksisi olabilir kusura bakmayın

 M3*20 8
 M6*40 1
 M4 SOMUN 6 KÖŞELİ 3
 M3 SOMUN 6 KÖŞELİ 10
 M3*10 34
 M3*16 4
 M3*25 8
M3*18 2
M10 SOMUN fiberli 4
M10 PUL GENİŞ 8
M10 SOMUN 6 KÖŞELİ 8
M10 PUL DAR 8
M8 SOMUN 18
M8 PUL GENİŞ 18
M3*16 1
M4*6 2

Hobbed Bold

filamenti itekleyen parçalardan bir tanesidir
http://tr.aliexpress.com/store/product/2pcs-lot-3-D-printer-accessory-Wade-s-extruder-hobbed-bolt-reprap-M8-wire-feed-teeth/110055_1564323966.html

şimdi sıra montajda

şasenin montajını ben youtube üzerindeki bir videoyu izleyerek yapdım

yapım aşaması x eksendeki kayışı sonra takmaya çalışırsam  🙂

ardından extruder montajının yapılması

youtube üzerinde birkaç sitede montajın videosu bulunuyor

bunlar gibi 608zz rulmanlar burada kullanılıyor  bu extruder 3 rulmanlı olan extruder

elektronik bağlantılar ise bu fotoğrafdaki gibi yerlerine takılmalıdır parçalar

ramps kartında sürücülerin altındaki header leri takın  ardından sürücüleride doğru bir şekilde üzerine takınız

daha  sonra arduinonun üzerine direk ramps kartını takın ters takma gibi bir imkan yok zaten rampsdeki pinlerin oturması lazım arduinoya

extruderdeki fanı  direk güç kaynağına + ve – besleme doğru yapılacak şekilde bağlanmalıdır  çıkan parçayı soğutan fanı ise D9 adlı yere takılmalıdır

işin program kısmını ise veli ahmet akteke adılı hocam çok iyi anlatmış hep arayüz programını hem dilimleyiciyi hemde aruinoyu pc ye nasıl bağlamamız gerekdiğini gerçekden çok iyi anlatmışdır.

yazıcımızın son hali 😀

yazıcımız çalışır duruma geldikden sonra gerekli olan parçaları sırayla basmak kalıyor artık ben ilk olarak filament tutucu basımını yapmışdım

ilk hareket ilk heyecan 😀

buda ilk çıktılarımız 😀

yazıcıdaki ayarların önemini gösteren bir resim

https://www.youtube.com/watch?v=TFRtD8z35vw

buda benim kanalım takip etmeyi unutmayın

yardımcı olduysam ne mutlu bana 😀

bu linkden youtube kanalıma abone olursanız sevinirim

her daim yardımcım olan veli ahmet akteke adlı hocama sonsuz teşekkürler ederim
http://konyahmet.blogspot.com.tr/p/gerekli-malzemeler.html