Kategoriler
ELEKTRONİK DOKUNUŞLAR

Opel combo direksiyon kumandası bağlama

Merhaba arkaşlar bu gün yeni bir tamirat ile ilgili bilgi vereceğim sizlere,bu yazıyı yazmamdaki amaç daha önce internette kaynak bulamamış olmam ve yapacaklara ufak da olsa bilgi verebilmektir.
Opel combo 1.7 2006 model aracımın orjinal cd30 MP3 teyp i söktükten sonra yeni taktığım pirinha 7785 teyp e direksiyon kumandasını nasıl bağlayabileceğinizden bahsedeceğim, diğer marka araçlar hakkında bişey diyemem , fakat opel serisinde olabilme ihtimali var bilginiz yok ise bir uzmandan yardum isteyiniz.
eğer elektrik elektronik bilginiz yok ise bu işe girişmeyiniz,Tüm elektriksel bağlantıları yaparken dikkatli olunuz ve kısa devre yapmamaya özen gösteriniz. dilerseniz başlayalım

dilerseniz videolu anlatımımı buradan izleyebilirsiniz

 

ilk önce teypin çalışma mantığını anlayarak bu işe giriştim. teypimiz tekerlek kumanda telinden (yeşil kablo şekil1.1) 0-5 volt arası gerilim farklarını ölçerek hangi butona basıldığını algılıyor yani bir örneğin ses artırma tuşuna bastığımızda girişinde 1,33 volt gerilim okuyor ve bu tuşun ses artırma tuşu , kanal değiştirme tuşuna bastığı zaman girşinde 2,48 volt okuyor ve bu tuşun kanal değiştirme tuşu olduğunu hafızasına kaydediyor.bunu yaparken de temel elektronikde öğrendiğimiz dirençler ile gerilim bölücü devresi yardımı ile yapıyor.Temel işlevi bu aşağıya butonların şemasını bırakıyorum yardımcı olabilir(şekil 1.2).

Görsel Şekil 1.1

Görsel Şekil 1.2

gelelim direksiyonumuza ;
direksiyon kumandasından araç beynine 1 adet sinyal kablosu gidiyor o sinyal kablosu ise araç beyninden radyomuza canbus haberleşme sistemi ile radyomuza bağlanıyor yani radyoya direk gelen kablolar ile herhangi bir işimiz olmayacak,biz aracın direksiyonundan beyne giden kabloya müdehale edeceğiz.direksiyon ile km gösterge paneli arasındaki tırnaklı parçayı üste doğru kaydırarak yerinden çıkaryırouz ( şekil 1.3), herhangi bir vide bulunmuyor üst kısım tırnaklı olduğu için tırnaklara zarar vermeden dikkatlice çıkartıyoruz.bir takım kablolar ile karşılaşacağız ordan direksiyona giden kablo grubunu buluyoruz (sinyal,silecek kollarına giden kablolar belli oluyor zaten).

 Görsel Şekil 1.3

 

direksiyon grubuna giden kablolar arasında kırmızı çizgili mavi(şekil 1.4) bir kablo bulunuyor(opel combo 1.7 2006 model aracımda o renkde diğer model ve tür araçlar hakkında net bir şey söyleyemem).

kablodan emin olmanız için kablonun üzerini soyun ve ( araçta kontak takılı değilken deneyiniz) avometre yi direnç kademesine alın bir ucunu soyduğunuz kabloya, diğer ucunu araçtaki herhangi bir toprak hattına bağlayın ve butonlara bastığınızda direnç değeriniz değişiyorsa o kablomuzun butonlardan geldiğine emin olabiliriz.

Görsel Şekil 1.4

direksiyon simidinde 6 adet buton var ve bu butonlar birbirine aralarında dirençler ile bağlı (şekil 1.1 e benzer) biz her butona bastığımızda çıkışımıza farklı direnç değerleri gönderiyor bu değerler kısaca şöyle ;

kanal değiştirme tuşu (>) = 445 ohm , 2,48 V
kanal değiştirme tuşu (<) = 738 ohm , 3,94 V
yukarı tuşu (^) = 1286ohm , 3,72 V
ses değiştirme tuşu (+) = 163 ohm , 1,33 V
ses değiştirme tuşu (-) = 84 ohm , 0,8 V
kanal değiştirme tuşu (>) = 278 ohm , 1,91 V

hiçbir tuş basılı değilken =2690ohm , 4,34 V (opel araçlar hiçbir tuşa basılı değilken sabit direnç göndermektedir)

 

gelelim bağlantılara ;
kırmızı mavi kablomuzun beyne giden kısmı kesip ucunu herhangi bir yere temas etmemesi için izole edelim(beyin ile direksiyon kumandası arasında bağlantı kesilmeli) . direksiyondan gelen kısma kablo ekleyip radyomuzun arkasında ilk paragrafta bahsettiğim gibi direksiyon kumanda tekerleği(yeşil kablo) yazan kabloya bağlayıp açıkta tel kalmayacak şekilde elektrik bantı ile izole ediyoruz

elektriksel bağlantılarımız tamamen bu kadar 🙂 sıra tuşlarımızı tanıtmada;

radyomuzu açıp ayarlar menüsünden direksiyon kumandasına giriniz.
herhangi bir tuşa basıp bastığınız tuşun hangi işlevi yapmasını istiyorsanız ekrandan o işareti seçiniz

örneği kumandadan sol üstteki tuşa bastınız ve onun ses açma tuşu olmasını istiyorsanız vol + ya basmanız yeterli. diğer işlemleri de gerçekleştirdikten sonra confirm e basıp ayarlarınızı kaydederek işleminizi bitiriyorsunuz.

radyodaki hatadan kaynaklı ufak gerilim farklarını algılayamadığı için direksiyonda sağdaki üç tuşu tek bir tuş olarak görmekte yani toplam 4 tuş ile kontrol sağlamış olacaksınız diğer iki tuşu malesef kullanamıyoruz(bu hata bendeki medya oynatıcı kaynaklı da olabilir farklı model veya radyolarda kullanılabilme imkanı var çünkü kumandamızdan her değer için fakrlı gerilimler gelmekte)

anlatacaklarım bu kadardı umarım yardımcı olabilmişimdir. Konuyu biraz uzatmış olabilirim sadece daha çok anlaşılabilir olması için uzattım,aşağıya konu ile alakalı video bırakıyorum, iyi çalışmalar dilerim.

 

“Opel combo direksiyon kumandası bağlama” için bir yanıt

Teşekkürler yusuf kardeşim oldukca açıklayıcı olmuş 2 sene olmasına rağmen bi teşekkür gelmemiş ben teşekkür etmek istedim.verdiğin bilgiler oldukca işime yaradı .sağ olasın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir